Klimatpåverkan från inköp av varor & tjänster

Erika Jonsson Bernstone

Hamn

Nu skall vi kategorisera och bedöma klimatpåverkan av inköp värda fyra miljarder sek årligen.

Det projekt vi redan driver ihop med Sinfra går nu in i den tredje fasen som leder oss fram till full implementation. Genom Sinfra avropas varor och tjänster för medlemmar inom fjärrvärme, VA och El verksamheter.

Med fyra miljarder SEK i årliga avrop – en betydande omsättning – har Sinfra beslutat att göra sitt för att bidra till EU:s mål om klimatneutralitet senast år 2050. Den miljöspendanalys som vi nu genomför är det första steget för att analysera inköpens klimatpåvkeran.

Vi på Measure & Change älskar att få hjälpa kunder som driver utvecklingen på det här sättet. I december kommer vår klimatintelligens gå på högvarv, när stora datamängder flödar. Varje enskild artikel från den stora volymen kommer att analyseras.

Tack för förtroendet och ett gott samarbete!

Läs andra inlägg

Nedan ser du några av våra andra inlägg

Measure & Change - klimatverktyg

Nytt samarbete med Vitec Unikum – automatiserar klimatdata direkt från affärssystemet

Measure & Change och Vitec Unikum har tecknat ett samarbetsavtal som gör det möjligt för kunder med affärssystemen Pyramid och Business Studio att automatisera sin klimatuppföljning. I ... Read more
Fotograf: Christian Almström / Lomma kommun

Lomma kommun – är ny kund

Measure & Change gör automatisk klimatanalys åt Lomma kommun, med data direkt från affärssystemet Unit4 (som tidigare hette Agresso). – Vi är jätteglada för förtroendet och uppdraget ... Read more

Sinfra + Measure & Change = Samarbete för klimatet

Sinfra är en nationell inköpscentral som tillhandahåller ramavtal och inköpsresurser till sina medlemmar inom bland annat fjärrvärme, VA och El. För Sinfra är hållbarhet i upphandlingar viktigt. ... Read more

Tilda Nilsson

Visa alla inlägg